Philippine News

Social Icons

Date Published:

2:36 AM May 23, 2018

Date Updated:

2:36 AM May 23, 2018

in: Featured
Share to Facebook Share to Twitter More...

Here are the nominees for the Gawad Urian 2018.

GAWAD URIAN 2018 – The list of nominees for the 41st Gawad Urian Awards are finally released as the awards night will be held on June 14 at the ABS-CBN tent at Vertis North in Quezon City.

On May 22,  the Manunuri ng Pelikulang Pilipino officially released the list of nominees for this year’s prestigious Gawad Urian Awards.

The awarding will be on June 14 at the ABS-CBN tent at Vertis North in Quezon City and the Cinema One will have a live broadcasting of the event.

See the complete list of nominees below:

Gawad Urian 2018

Best Actress:

Joanna Ampil, “Ang Larawan”
Angeli Bayani, “Bagahe”
Alessandra de Rossi, “Kita Kita”
Gloria Diaz, “Si Chedeng at Si Apple”
Dexter Doria, “Paki”
Jally Nae Gilbaliga, “The Chanters”
Agot Isidro, “Changing Partners”
Elizabeth Oropesa, Si Chedeng at Si Apple
Bela Padilla, “100 Tula Para Kay Stella”
Angellie Nicolle Sanoy, “Bomba”
Malona Sulatan, “Tu Pug Imatuy”

Best Actor:

Abra, “Respeto”
Nonie Buencamino, “Smaller and Smaller Circles”
Timothy Castillo, “Neomanila”
Noel Comia Jr., “Kiko Boksingero”
Allen Dizon, “Bomba”
RS Francisco, “Bhoy Intsik”
Jojit Lorenzo, “Changing Partners”
Empoy Marquez, “Kita Kita”
Sandino Martin, “Changing Partners”
Justine Samson, “Balangiga: Howling Wilderness”

Best Supporting Actress:

Yayo Aguila, “Kiko Boksingero”
Angeli Bayani, “Maestra”
Shamaine Buencamino, “Paki”
Jasmine Curtis-Smith, “Siargao”
Chai Fonacier, “Respeto”
Nathalie Hart, “Historiographika Errata”
Odette Khan, “Bar Boys”
Menchu Lauchengco-Yulo, “Ang Larawan”
Gloria Sevilla, “Maestra”

Best Supporting Actor:

John Arcilla, “Birdshot”
Robert Arevalo, “Ang Larawan”
Romulo Caballero, “The Chanters”
Dido De la Paz, “Respeto”
Pio Del Rio, “Balangiga: Howling Wilderness”
Nor Domingo, “Respeto”
Ronwaldo Martin, “Bhoy Intsik”
Jess Mendoza, “Sa Gabing Nanahimik ang mga Kuliglig”
Arnold Reyes, “Birdshot”

Best Screenplay:

Sigrid Andrea P. Bernardo, “Kita Kita”
Ronald C. Carballo, “Bhoy Intsik”
Njel De Mesa, Alberto Monteras II, “Respeto”
Christopher Gozum, “Dapol Tan Payawar Na Tayug 1931”
Jerry Gracio, Khavn, “Balangiga: Howling Wilderness”
Andrian Legaspi, John Bedia, “The Chanters”
Arnel Mardoquio, “Tu Pug Imatuy”
Kip Oebanda, “Bar Boys”

Best Cinematography:

Ike Avellana, “Respeto”
Albert Banzon, “Balangiga: Howling Wilderness”
Mycko David, “Birdshot”
Mycko David, “Neomanila”
Bryan Jimenez, Arbi Barbarona, “Tu Pug Imatuy”
TM Malones, “Baconaua”
JA Tadena, “Smaller and Smaller Circles”

Best Production Design:

Bagwani Ampalayo, “Tu Pug Imatuy”
Popo Diaz, “Respeto”
GIno Gonzales, “Ang Larawan”
Marielle Hizon, “Baconaua”
Ericson Navarro, “Smaller and Smaller Circles”
Daniel Red, “Neomanila”
Thesa Tang, “Kita Kita”
Marija Vicente, Timmy Harn, Zeus Bascon, “Balangiga: Howling Wilderness”

Best Editing:

Lawrence Ang, “Respeto”
Arnel Barbarona, “Tu Pug Imatuy”
Lawrence Fajardo, “Ang Larawan”
Jay Halili, “Smaller and Smaller Circles”
Marya Ignacio, “Kita Kita”
Marya Ignacio, “Changing Partners”
Carlo Francisco Manatad, “Balangiga: Howling Wilderness”
John Anthony Wong, “Bhoy Intsik”

Best Music:

Arnel Barbarona, “Tu Pug Imatuy”
Ryan Cayabyab, “Ang Larawan”
Vincent de Jesus, “Changing Partners”
Jay Durias, “Respeto”
Erwin Fajardo, “The Chanters”
Khavn De La Cruz, “Balangiga: Howling Wilderness”
Lutgardo Labad and Odoni Pestelos, “Smaller and Smaller Circles”

Best Sound:

KC Caballero, “Ang Larawan”
Aian Caro, “Birdshot”
Corrine de San Jose, “Respeto”
Stephen Lopez, “Balangiga: Howling Wilderness”
Mikko Quizon, “Changing Partners”
Jeff Sabayle, “Tu Pug Imatuy”
Immanuel Verona, “The Chanters”

Best Documentary:

Jose S. Buenconsejo, “Seven Dances of Life”
JL Burgos, “Han-Ayan”
Sari Dalena and Keith Sicat, “History of the Underground”
Ramona Diaz, “Motherland”
Phyllis Grande, “Haunted: A Last Visit to the Red House”
Nawruz Paguidopon, “God BLISS Our Home”
Dempster Samarista, “Bundok Banahaw, Sacred and Profane”
Victor Delotavo Tagaro and Toshihiko Uriu, “Yield”

Best Short Film:

Glenn Barit, “Aliens Ata”
Christian Candelaria, “Sa Saiyang Isla”
Carl Adrian Chavez, “Sorry for the Inconvenience”
Kiri Dalena, “Gikan Sa Ngitngit Nga Kinailadman” (From the Dark Depths)
Keith Deligero, “Babylon”
Kyle Fermindoza, “Manggagarab”
Dennis Hubag, “Empyreus”
TM Malones, “Bawod”
Carlo Francisco Manatad, “Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month”
Roanna Mercado, “Piko”
Maje Papin and Ef Orpiada, Jr., “Lutab”
Joseph Vincent ′Xeph′ Suarez, “Si Astri Maka Si Tambulah” (Astri And Tambulah) Edmund Telmo, “Redempsyon”
Kim Timan, “Caramel Child”

What can you say about this?

Read also the previous article: Jenine Desiderio Promotes Janella’s Movie, Clarifies Following Elmo On Instagram

For more news and updates, follow us on Twitter: @philnews_ph and Facebook: @PhilNews

Share to Facebook Share to Twitter More...
{ 0 comments… add one }

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.